10 липня 2020

СЕЛО ДЕРЕВ’ЯНА НА ОБУХІВЩИНІ

Найзнаковіші історичні події і факти

Територія села заселена з давніх часів. В 1878 р. між Дерев’яною і Красним розкопано курган «Вовча долина», де знайдено камінні ножі, чотири скелети найдавніших людей – неандертальців.

Розкопки на околицях села останніх 100 років відкривають залишки поселень трипільської культури (6-3 тисячоліття до н.е.). В урочищі Глинище були знайдені залишки стародавньої печі для виплавки бронзи, яку вчені датують 9 ст. до нашої ери.

Історія слов’янства починається з антів у 2-7 ст. нашої ери, поселення яких відкрите археологом Вікентієм Хвойкою і назване черняхівським. Таке поселення знаходиться і неподалік Дерев’яни.

Унікальною пам’яткою давньої історії є знайдений поблизу Дерев’яни межовий камінь із зображенням тризуба, датований 5 ст. нашої ери. Це чи не найдавніше зображення знака на східнослов’янських землях – за 500 років до київського князя Володимира, який карбував тризуб на своїх монетах. Сьогодні камінь знаходиться біля археологічного музею в Трипіллі, а для Дерев’яни ця унікальна знахідка залишилася в гербі села.

Назва села, вірогідно, походить від лісів, які його оточують. Відомий дослідник Л.Похилевич у книзі «Сказание о населенных местностях Киевской губернии» пише: «Кажется, это Деревская волость пожалованная Печерскому монастирю Ярополком Изяславичем». Сталося це, на думку істориків, у 1080 р.  Одна з легенд про походження назви села розповідає про чоловіка з дерев’яною ногою, від чого місцева річечка стала зватися Дерев’янкою, а село, що на ній заснувалося, – Дерев’яною.

У 1093 р. на околицях Дерев’яни відбулася битва руських дружин з половцями. Київські князі Святополк, Ростислав і Володимир Мономах на нинішніх дерев’янських полях зазнали поразки і відступили до Стугни, в якій Ростислав утопився. Після чого половці спустошили цю землю.

Катастрофічні наслідки для Русі мало вторгнення у 13 ст. монголо-татар під проводом  хана Батия. Завойовники зруйнували городи Витич і Святополч, Треполь, Халеп, Варин, Красн. Очевидно, що така ж доля випала і Дерев’яні.

У 1590-х р.р. почався козацький визвольний рух проти поневолення Польщею. Навесні 1596 р. між Дерев’яною і Щербанівкою  в урочищі Гострий Камінь відбувся запеклий бій між повстанцями Северина Наливайка і військом Станіслава Жолкевського. У пам’ять про цю подію в центрі Дерев’яни встановлено камінь з посвятою Северину Наливайку.

Разом з навколишнім краєм Дерев’яна пережила усі потрясіння століть. У середині 19 ст. стан села описав відомий дослідник і краєзнавець француз Де ля Фліз. «Деревня Деревяная. Число душ мужского пола 322, женского 365… Есть пруд для водопоя. Одно болото длиною около версты. Значительных гор две. Почва чернозем. Крестьяне имеют мало земли. По преимуществу высеивают рожь и гречиху… Огороды засаживают большей частью картофелем, капустою и т.д. Домашние животные: коров 35, лошадей 12, овец 150, свиней 60, волов 98, гуси, утки, куры… Хат всех 70, по большей части чисты и опрятны. Крестьяне носять сапоги, а во время полевых работ употребляют постолы кожаные и плетенные из коры. Корм изобильный. Вода хорошая. Водки крестьяне употребляют умеренно, а пьяниц мало». Займалися дерев’янці на той час переважно хліборобством, а ще бортництвом. Кілька сімей чумакували: їздили в Крим по сіль, а також перевозили цукор з Григорівки в Трипілля на пристань, а звідти – инший товар по селах і продавали.

Під час визвольних змагань 1917-1920-х р.р. частина дерев’янців перебувала у загонах отамана-незалежника Зеленого, усі вони були репресовані. Кілька найпрацьовитіших родин були розкуркулені і вислані за межі села. Від голоду 1932-33 р.р. в Дерев’яні померло майже 300 осіб. На місці масового поховання в 1997 р. встановлено Хрест Пам’яти жертв голодомору.

Чоловіче населення брало участь у Другій світовій війні, з неї не повернулося 157 мешканців села, багато зазнало поранень. Молодь під час німецької окупації була забрана на примусові роботи до Німеччини. З типовими для усіх українських сіл труднощами пережили дерев’янці радянський колгоспний лад і з 1991 року стали жити в незалежній Україні.

З книги Михайла Карасьова «Дерев’яна. Історія села»

Цитата

«Поки ти один, ти нічого не можеш змінити. Коли громада об’єднується, вона перетворюється на силу, яку неможливо перемогти» –
© Ігор Лавренюк.
 
 

Круиз на катамаране в Таиланде Онлайн бронирование отелей по всему миру Отдых на Лазурном берегу Туры в Париж Экскурсии по Парижу Онлайн бронирование отелей по всему миру Горнолыжные туры в Альпы Продаж живина, сальцій, комбікорм