29 жовтня 2019

ОБУХІВСЬКИЙ РУШНИК - ЗРАЗОК УНІКАЛЬНОГО УКРАЇНСЬКОГО ВИШИВАННЯ

Обухівський рушник, як неповторне явище українського традиційного вишиття, дивує любителів народного мистецтва не тільки в Україні, а й за її межами. Вишиття, у тому числі й обухівського «шитого» рушника, цікавить і науковців, зокрема психологів. Нещодавно Обухівський народний мистецький центр відвідали Леся Прохоренко, які ознайомилися з кількома зразками обухівського рушника. Його техніка вишиття, орнаментика, відсутність звороту надихнули Ольгу Бабяк, кандидата психологічних наук Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України написати цю статтю. Вона розкриває багато до цього невідомих нам таємниць про українську традиційну вишивку, а особливо про вишивальниць, які століттями творять красу на полотні.

Українська народна вишивка є цінністю, в якій народ закарбував бачення навколишнього світу, красу і неповторність оточення крізь символічну призму, притаманну лише йому.Вишивка як невід’ємна частина українського вбрання та предметів побуту, з давніх-давен є окрасою, справжнім брендом, який викликає зацікавленість у всьому світі. Вона пройшла крізь століття і досі не втратила своєї актуальності. 

Існує безліч видів та технік вишивки, кожна з котрих індивідуальна, відрізняється стилем виконання і призначенням, до таких належить і техніка вишиття обухівського рушника. У ньому збереглася значна кількість геометричних орнаментальних мотивів, які в давнину мали магічний зміст, оберігали від злих сил. Однак з часом семантика їх змінилась, втратилось їх первісне значення, і ці мотиви стали не лише художнім оздобленням. Поряд з трактуванням давніх традиційний мотивів з´являються нові бачення, ближчі до реальної дійсності. Так, вишивання рушника стаєне лише українським національним символом, але й оберегом, і “лікарем”.

Вишивали рушник не просто так. Ще із сивої давнини у вишивання вкладали частинку себе, а символи, нитки, тканину та навіть день для роботи  – ретельно обирали. Майстриня ставилася до процесу вишивання дуже відповідально, адже знала, що її настрій обов’язково відобразиться на вишивці. Навіть голка, якою вишивали, впливала на майбутній виріб та його сакральний зміст. Крізь металеву голку, як відомо, притягуються енергії з навколишнього світу і передаються по ній до полотна та ниток. Тому, якщо рушник вишитий вручну, голка передала їй енергію вишивальника. Тож у кожному рушнику є “частинка” людини, яка її створила.

Здавна відомо, що навіть сам процес вишивання здатний вплинути на майстриню. Вишивання допомагає заспокоїтися та відволіктися від проблем. Окрім цього, лікарі стверджують, що під час вишивання задіюються певні точки – нервові закінчення на пальцях, що і несе певний позитивний вплив на мозкову активність в цілому і навіть на тривалість життя. Вважається, що з усіх видів довільних дій саме вишивання – найбільш складний і трудомісткий процес.

Положення пальців, долоні і зап'ястя для правильного обхвату голки, правильне положення зап'ястя і руки під час руху голкою – все це не тільки тренує м'язи рук і нерви, але і зачіпає всі частини тіла: пальці, плечі, спину і ноги. Цей процес впливає на психічне і фізичне здоров'я, розвиває найтонші м'язи рук, стимулює роботу мозку і уяву. Процес вишивання також відновлює дихання.

Вишивка змушує праву мозкову частку відчувати правильність ліній, структуру симетрії, ритм і темп, розвиває уважність, спостережливість і уяву.

Окремо слід наголосити на розвитку задоволення і стресостійкості. Вченим вдалося розгадати механізм позитивного впливу занять вишивкою. Захопленість роботою створює в головному мозку позитивне вогнище збудження, а приємні емоції посилюють його потенціал. Збудження, що виходить з цієї ділянки, пригнічує механізм виникнення стресу.

Окрім цього, спостерігаючи за процесом вишивання, вчені на основі проведених досліджень зробили сміливі висновки: людина, яка вишиває, відчуває розслаблення і емоційний спокій, що виражаються в рівномірному диханні, уповільненні пульсу, зниженні кров'яного тиску і зменшенні м'язової напруги. Поліпшується відповідна реакція, здатність до диференціації і визначення фігур, а також здатність до орієнтації в просторі.

 Саме вишивання закладає міцний фундамент психічного здоров’я людини – основу, що складається з трьох важливих елементів: терпіння, вміння працювати і вольового імпульсу.

Доведено, що заняття вишивкою мають терапевтичний та гармонізуючий вплив на людину, а саме: 

- самовираження – не завжди професія, яку вибирає собі людина, пов'язана з творчою діяльністю. Саме тому багато людей у вільний від роботи час знаходять собі захоплення до душі і реалізовують свій творчий потенціал в якомусь хобі, яким все частіше стає вишивання;

- розслаблення – якщо, після важкого робочого дня людина захоплено поринає в якусь справу, що приносить їй задоволення, то всі робочі проблеми відходять на задній план, мозо квідпочиває, нервова система заспокоюється, а думки набувають позитивного настрою;

- розвиток когнітивних (пізнавальних) процесів – заняття вишивкою підвищують концентрацію уваги, стимулюють процес вигадування чогось нового, а також розвивають власний стиль і смак до життя;

 - виховні та розвивальні функції, які варто використовувати у розвитку дитини;

- за допомогою вишивки можна вивчати і розвивати народну традицію та національну спадщину.

Таким чином українська народна вишивка – це унікальний, цікавий, багатогранний світ прояву народного розуму, краси, майстерності та мудрості. Втім, одним із важливих факторів є те, що українська народна вишивка впливає на формування етнічної самосвідомості, характерних рис української спільноти, передусім культури, мови, менталітету. Етнофор (ред.носій етнічної самосвідомості) формується під впливом багатьох чинників, але, насамперед, культурницьких традицій етнічного довкілля, в тому числі – української вишивки.

Доведено, що люди, які знаходять час для вишивання, не лише щасливіші, а й живуть довше. 

 До речі, практичні і клінічні дослідження розвитку осіб з особливими потребами показали позитивний вплив вишивання на корекцію їх поведінкових розладів (відомі приклади щодо людей, які мають синдром аутистичного спектра чи синдром дефіциту уваги і гіперактивності). Окрім цього, вчені подейкують про здатність до логічного мислення, міркування, зміцнюється пам'ять, поліпшується концентрація уваги, формується орієнтація в просторі і координація рухів, поліпшується емоційний фон та ін. психічні процеси у дітей з порушеннями інтелекту. 

 

Ольга Бабяк, кандидат психологічних наук Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України.

Цитата

«Поки ти один, ти нічого не можеш змінити. Коли громада об’єднується, вона перетворюється на силу, яку неможливо перемогти» –
© Ігор Лавренюк.
 
 

Круиз на катамаране в Таиланде Онлайн бронирование отелей по всему миру Отдых на Лазурном берегу Туры в Париж Экскурсии по Парижу Онлайн бронирование отелей по всему миру Горнолыжные туры в Альпы Продаж живина, сальцій, комбікорм