02 серпня 2019

КАЧАНІВКА ТАРНОВСЬКИХ – ОСІДОК ЛІТЕРАТУРНОЇ І МИСТЕЦЬКОЇ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ ХІХ СТ.

Урочище Качанівка розкинулось на околиці одноіменного села Ічнянського району на Чернігівщині на нерівному ландшафті місцевості. Верхнє плато займає палацовий комплекс будівель, нижнє — мальовничий парк з 12 ставками, павільйонами, скульптурами, парковими містками, «руїнами», амфітеатром. Садиба була заснована на місці хутора, як одна із резиденцій президента Малоросійської колегії і генерал-губернатора Малоросії графа П.О.Рум'янцева-Задунайського.

Палацовий ансамбль у Качанівці заснований в 1770-х роках, який на сьогодні є єдиним  серед українських садиб, що зберігся в комплексі. Наступні після Рум’янцева власники додавали до маєтку і його околицям здебільшого міфи і легенди. Основна їх маса - на совісті Григорія Тарновського, сина гетьманського воєначальника Степана Тарновського. У першій половині ХІХ століття Качанівка перейшла йому у спадок. Великий промисловець і землевласник Григорій Тарновський вважав за краще жити на широку ногу і оточувати себе людьми мистецтва. Свою садибу він перетворив на аристократичний клуб: його гостями були Микола Гоголь, Семен Гулак -Артемовський, Василь Штернберг, Михайло Глинка. Тарновський витрачав величезні кошти на меценатство та колекціонування картин. Традицію продовжили наступні власники садиби: племінник Тарновського, а потім його син. Тарас Шевченко не схвалював марнотратства Тарновських і передрікав, що їх садиба заросте бур'яном. Так і вийшло: господарі розорилися, а від занепаду їх маєток врятувала тільки його продаж цукрозаводчику Павлу Харитоненку. Відомий рід володів Качанівкою до націоналізації в 1918 році. Переживши розграбування, побувавши дитячим будинком, військовою частиною і неврологічним курортом, садиба в 1981 році отримала статус історико -культурного заповідника.

Залишками колишньої краси Качанівського заповідника мали нагоду любуватися і члени ГО «НАРОДНА РАДА ОБУХОВА», які нещодавно здійснили туди поїздку завдяки підприємцю і меценату, Голові Правління організації «НАРОДНА РАДА ОБУХОВА» Ігорю Лавренюку. Супроводжувала подорожуючих екскурсовод Тамара Ставнійчук.

Олена Артюшенко

Цитата

«Поки ти один, ти нічого не можеш змінити. Коли громада об’єднується, вона перетворюється на силу, яку неможливо перемогти» –
© Ігор Лавренюк.
 
 

Круиз на катамаране в Таиланде Онлайн бронирование отелей по всему миру Отдых на Лазурном берегу Туры в Париж Экскурсии по Парижу Онлайн бронирование отелей по всему миру Горнолыжные туры в Альпы Продаж живина, сальцій, комбікорм